Okuduğunuz haber
YALOVA ÜNİVERSİTESİ'NDEN MÜSİLAJ AÇIKLAMASI
Anasayfa   /    Yalova    /    Yalova Üniversitesi'nden Müsilaj Açıklaması

Yalova Üniversitesi'nden Müsilaj Açıklaması

Yalova Üniversitesi Yalova sahillerini esir alan deniz salyası ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:''Son günlerde deniz salyası adıyla bilinen oluşumun yoğun bir şekilde ortaya çıktığı ve şehir merkezine doğru ilerlemekte olduğu gözlemlenmektedir. Bu sebeple kamuoyunu aydınlatma maksadıyla üniversitemiz tarafından konuyla ilgili akla gelebilecek soruları ve cevapları halkımız ile paylaşma gereği hasıl olmuştur.

YALOVA      26 Mayis 2021 - 01:20     367     0

Yalova Üniversitesi'nden Müsilaj Açıklaması

Yalova Üniversitesi Yalova sahillerini esir alan deniz salyası ile ilgili açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:''Son günlerde deniz salyası adıyla bilinen oluşumun yoğun bir şekilde ortaya çıktığı ve şehir merkezine doğru ilerlemekte olduğu gözlemlenmektedir. Bu sebeple kamuoyunu aydınlatma maksadıyla üniversitemiz tarafından konuyla ilgili akla gelebilecek soruları ve cevapları halkımız ile paylaşma gereği hasıl olmuştur.

 

      MÜSİLAJ NEDİR, İLK OLARAK NE ZAMAN GÖRÜLMÜŞTÜR

 

‘’Müsilaj ilk kez Marmara'da 2007-2008 yıllarında görülmüştür. Fakat o dönem şimdikinden çok daha yoğunluk vardı. O yıllarda denizin üstünden baktığınızda direkt müsilajın yoğunlukta olduğu yerleri fark edilebilinirdi. Şimdi ise su altında kilometrelerce uzanıyor fakat dışarıdan baktığınız da görülmüyor. Son yıllarda müsilaj yoğun olarak Marmara’da zaman zaman Ege kıyılarında görülmektedir. Ancak yıllardır özellikle müsilaj Adriyatik Denizi’nde ve Akdeniz’de sürekli oluşuyor.’’

 

      MÜSİLAJ NASIL OLUŞUR

‘’Müsilaj, biyolojik ve kimyasal birçok koşulun bir araya gelmesiyle oluşur, başlangıçta belirli bir bölgede biriktikten sonra yayılmaya başlayıp sonunda su yüzeyinin geniş bir bölümünü kaplar. Denizel mikroskobik bitkiler olarak bildiğimiz fitoplankton, bunlarla beslenen hayvansal organizmalar olan zooplankton, bunları ayrıştıran bakteriler ve çürümüş parçacıklar birleşip sümüksü, yapışkan bir yapı müsilaj oluşumunu meydana getirir.

Deniz salyası, balıkçıların tabiriyle kaykay ya da müsilaj olarak bilinen olay denizdeki üç faktörün bir araya gelmesiyle meydana geliyor:

  • Bu yapının oluşabilmesi için suyun çok sıcak ve durgun olması gerekiyor. Bu nedenle mevsimsel düzensizliklerin de müsilaj oluşumunda etkili olduğunu söyleyebiliriz.  Marmara denizi bu sene soğuyamaması. Uzun yıllar ortalamasının 2,5 °C üstünde sıcaklığı bu birinci faktör.
  • İkincisi yine iklimsel şartlara bağlı olarak deniz durağın yani yüzey ile dip arasındaki sirkülasyonda minimum düzeyde gerçekleşti.
  • Üçüncü ise Marmara Denizi, endüstriyel ve evsel atıklardan çok etkilenen bir deniz ve denizin atık yükünü arttırdık. Tüm bu koşulların bir araya gelmesi müsilaj gibi yapıların oluşmasında etkili.’’

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ