Okuduğunuz haber
YALOVA ÜNİVERSİTESİ KARİYER MERKEZİ ‘KARİYER KAPISI’ PLATFORMU ARACILIĞIYLA STAJ İMKANI SAĞLIYOR
Anasayfa   /    Yalova    /    YALOVA ÜNİVERSİTESİ KARİYER MERKEZİ ‘KARİYER KAPISI’ PLATFORMU ARACILIĞIYLA STAJ İMKANI SAĞLIYOR

YALOVA ÜNİVERSİTESİ KARİYER MERKEZİ ‘KARİYER KAPISI’ PLATFORMU ARACILIĞIYLA STAJ İMKANI SAĞLIYOR

Yalova Üniversitesi Kariyer Merkezi, hem Yalova Üniversitesi’nin mevcut öğrencileri için hem de mezun öğrencilerinin kariyer planlarına ‘Kariyer Kapısı’ aracılığıyla staj imkanı sağlayarak destek oluyor.

YALOVA      18 Mart 2021 - 21:58     407     0

YALOVA ÜNİVERSİTESİ KARİYER MERKEZİ ‘KARİYER KAPISI’ PLATFORMU ARACILIĞIYLA STAJ İMKANI SAĞLIYOR

 

Yalova Üniversitesi Kariyer Merkezi, hem Yalova Üniversitesi’nin mevcut öğrencileri için hem de mezun öğrencilerinin kariyer planlarına ‘Kariyer Kapısı’ aracılığıyla staj imkanı sağlayarak destek oluyor.

Yalova Üniversitesi Kariyer Merkezi; bünyesinde barındırdığı iş hayatı konusunda tecrübeli ve akademik çalışmalar yapmış öğretim üyeleri ile üniversitemiz öğrencilerine; özgeçmiş hazırlama, mülakat, iş bulma stratejileri ve iş hayatı konularında rehberlik ediyor. Yalova Üniversitesi Kariyer Merkezi; pandemi dönemi esnasında öğrencilerin staj imkanlarından yoksun kalmaması adına Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı Koordinasyonluğunca başlatılan ‘Staj Seferberliği Programı’na’ öğrencilerin katılım sağlamaları için aracı oluyor. Staj Seferberliği Programı’na son dönemde, Yalova Üniversitesi Kariyer Merkezi; Hukuk Fakültesi öğrencilerinden 22, Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden 17, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinden 44, Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinden 1, İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden 1 olmak üzere 85 başvuruyu kabul etti. Kariyer merkezine başvuran 85 öğrencimizden 23 tanesi asil stajyer olarak ‘Kariyer Kapısı’nın staj imkanı sağladığı kurumlarda staj yapma hakkı kazandı. Yeni dönem için de başvuruların 22 Mart tarihine kadar alınacağını ve bu başvuruların değerlendirip gönderileceği ifade edildi.

Yalova Üniversitesi Kariyer Merkezi Hızla Yeni Projeler Geliştiriyor

İş Etiği, Örgütsel Davranış, İnsan Kaynakları hakkında önemli akademik çalışmaları olan Yalova Üniversitesi Kariyer Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Ersin Kavi, Kariyer Merkezi’nin hedeflerinden bahsetti; Kariyer merkezinin hedefleri arasında ilk olarak birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine ‘Farkındalık Eğitimi’ verilmesinin hedeflendiğini ifade etti. Farkındalık eğitiminin temel amacı; üniversiteye yeni başlamış öğrencilerin eğitim hayatı boyunca kendilerini iyi bir kariyere hazırlamak için ne yapmaları gerektiğini, hangi yolları izlemeleri konusunda onları doğru yönlendirerek eğitim hayatlarının başlangıcından itibaren doğru adımlar atmalarını sağlayabilmektir. Yapılması hedeflenen bir diğer çalışma; öğrencilere iş dünyasını doğru bir şekilde öğrenmelerine imkan verecek eğitimler gerçekleştirmek olarak ifade edildi. Kavi, böylece öğrenciler kamu veya özel sektör olarak kendilerine en uygun alanı bulabileceklerini söyledi.

Yalova Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin mevcut öğrencilerde iş bulma duygusunu pekiştirmeye yarayacak bir diğer projesi de; Yalova Üniversitesi mezunları ile ilişkileri sürdürerek onları mevcut Yalova Üniversitesi öğrencileri ile ilişki içinde olmalarını sağlamak. Böylece iş arama motivasyonlarının artması bekleniyor.

Yetenek Kapısı Nedir?

Yetenek Kapısı; Türkiye Cumhuriyeti İnsan Kaynakları Ofisi tarafından oluşturulan, öğrenci, mezun, iş veren ve üniversitelerin kariyer merkezlerini bir araya getiren dijital bir kariyer platformudur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tüm üniversitelerde kurulan kariyer merkezlerini desteklemek için hayata geçirilen online kariyer platformu "Yetenek Kapısı’nın pilot uygulamasına Eylül 2019'da başlandı. COVID-19 nedeniyle evde kalınan günlerde, üniversiteli gençlerin kariyer yolculuğuna rehberlik etmek ve işverenlerin nitelikli çalışanlara erişimini kolaylaştırmak için oluşturulan platformun daha yaygın kullanılması ihtiyacı doğdu ve platform tüm üniversiteler, üniversiteli gençler ve işverenlerin hizmetine sunuldu.

YEK aracılığıyla; İşverenler, iş, staj imkânları, eğitim programları gibi farklı kariyer fırsatlarını tüm öğrenci ve mezunlara ulaştırabilir, başvuru alabilir, değerlendirme yapabilir ve sistem üzerinden adaylara dönüş yapabilirler.

Kariyer Merkezleri; öğrenci/mezunları ve işverenler ile olan iletişimlerini, düzenledikleri kariyer etkinliklerini ve kariyer danışmanlığı oturumlarını planlayıp, yürütüp, takip edebilecekleri gibi, öğrenci/mezunları için yarattıkları kariyer imkanları tüm öğrenci ve mezunlarına ulaştırabilirler.

Öğrenciler ise bu platformdan Kariyer Merkezleri ve işverenlerle doğrudan iletişim kurma imkânının yanı sıra gelecek kariyer planları için işverenler ve kariyer merkezleri tarafından sunulan hizmetlere çevrimiçi ortamda ulaşabilirler.

Staj Seferberliği Programı Nedir?

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı Koordinasyonluğunca, Covid-19 salgın döneminin yükseköğretim kurulu öğrencilerinin staj yapmaların önünde engel olmasını engellemek için ‘Staj Seferberliği Programı’ düzenlendi. Bu program kapsamında; bakanlıklar, bakanlıklara bağlı ilgili, ilişkili kuruluşlar ve özel sektörden gönüllü işverenler iş birliğiyle hazırlanan staj programı ‘https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/’ adresi üzerinden gençlere duyuruldu.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ