Okuduğunuz haber
YALOVA ARAŞTIRMALARI KONGRESİ (YAK 2021) GERÇEKLEŞTİ
Anasayfa   /    Yalova    /    YALOVA ARAŞTIRMALARI KONGRESİ (YAK 2021) GERÇEKLEŞTİ

YALOVA ARAŞTIRMALARI KONGRESİ (YAK 2021) GERÇEKLEŞTİ

Yalova’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü münasebetiyle 22-23 Ekim 2021 tarihlerinde Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi, Yalova Üniversitesi ve Yalova İl Özel İdaresi iş birliğinde düzenlenen “Yalova Araştırmaları Kongresi’ (YAK 2021) gerçekleşti.

YALOVA      26 Ekim 2021 - 15:33     410     0

YALOVA ARAŞTIRMALARI KONGRESİ (YAK 2021) GERÇEKLEŞTİ

 

 

Yalova’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yıldönümü münasebetiyle 22-23 Ekim 2021 tarihlerinde Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi, Yalova Üniversitesi ve Yalova İl Özel İdaresi iş birliğinde düzenlenen “Yalova Araştırmaları Kongresi’ (YAK 2021) gerçekleşti.

Yalova Araştırmaları Kongresi (YAK 2021), Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Milletvekili Özcan Özel, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci ve Yalova’nın önemli protokol üyelerinin ve Yalova Üniversitesinden akademisyenlerin katılımlarıyla Yalova Ticaret ve Sanayi Odasının yeni binasında gerçekleşti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasını takiben Yalova tanıtım filminin gösterimiyle başlayan kongrenin açılış konuşmasını, Yalova Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sayın Senay Yürür Karslıoğlu’nu gerçekleştirdi.

Karslıoğlu konuşmasında YAK2021’in önemini ‘Yalova Araştırmaları Kongresi’nde sunulacak bildiriler ve araştırma sonuçları derlenip kitap haline getirilecek ve ilin gelişimi yönünde kararlara alan il yöneticilerinin hizmetine sunulacaktır dolayısıyla bu organizasyonun Yalova’nın gelişimi yönünde çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum’ cümleleriyle ifade etti ve kongrenin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci; ‘ Yalova Üniversitesi olarak, Yalova’nın kalkınma, gelişme potansiyeli ve bu potansiyelin aplikasyonu konusunda çalışmaları her zaman destekliyor ve önemsiyoruz.’

Yalova Araştırmaları Kongresinden konuşmasını yapmak için kürsüye çıkan Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci; ‘Yalova’nın kurtuluşunun 100. yılı münasebetiyle Sayın Yalova Valimiz Muammer Erol’un öncülüğüyle ve Üniversitemizin de dahil oldu Yalova için önemli olan dört kuruluşun iş birliğinde ortaya çıkan bu çalışmadan Yalova Üniversitesi Rektörü olarak büyük mutluluk duyuyor, kongrenin hayırlı ve başarılı geçmesini diyorum’ diyerek sözlerine başladı.

Yalova iline katkı sağlayacak her çalışmada üniversite olarak her zaman en önde destekleyeceklerini söyleyen Prof. Dr. Suat Cebeci,  sözlerini şu cümlelerle devam etti; ‘Yalova Üniversitesi olarak önce ülkemizin özelinde de Yalova’nın kalkınma, gelişme potansiyeli olan ve bu potansiyelin aplikasyonu konusundaki her türlü çalışmaları önemsiyor ve destekliyoruz. Bu amaç doğrultusunda özel ve kamu kuruluşlarıyla ilişkilerimizi güçlendirmeye devam ediyoruz. Çünkü, üniversiteler toplumun ekonomik, sosyal, kültürel gelişmesinin lokomotifidir ve öyle olmalıdır. Yalova Üniversitesi olarak bizde bu bilinçle ilerliyoruz. Son üç yıl içinde üniversitemizi ve Yalova’mızı geliştirmek için yaptığımız çalışmalar bunun en önemli kanıtıdır. Üniversitemizin fakülte sayısını dörtten dokuza çıkardık, Tıp Fakültesini, Teknoloji Merkezini ve Türkiye’nin istihdam garantili ilk Meslek Yüksekokulu olma özelliğini taşıyan Yalova Altınova Meslek Yüksekokulunu gerçekleştirmiş olduğumuz iş birlikleriyle kurduk. Kısa zamanda yapılan bu ataklarla, üniversitemiz artık rüştünü ispat edecek bir konumuna gelmiştir. Yalova Üniversitesi olarak ülkemize, Yalova’ya ve Yalovalı gençler için istihdam alanları oluşturacak çalışmalarımızı sonraki yıllarda da hep bu inanç ve azimle sürdüreceğiz.’

Yalova Üniversitesi, Yalova da sağlayacağı güç birlikleriyle Yalova’ya değer katmaya devam edecektir.

Rektörümüz Prof. Dr. Suat Cebeci ,Yalova Üniversitesinin çok değerli hocalara sahip olduğunu ve Yalova Üniversitesi kadrosuna çok güvendiğini, Yalova Üniversitesinin başarılı kadrosuyla bu gibi ülkemizin ve şehrimizin önünü açacak çalışmaları her zaman desteklemeye ve katkı sağlamaya devam edeceklerini ifade etti.  Rektörümüz, Yalova Üniversitesinin şehrin dinamiklerine ve Yalova’nın desteğine her zaman ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, sağlamış ve sağlayacak olduğumuz bu güç birlikleriyle Yalova’yı daha da ileriye taşıyacaklarının altını çizen Prof. Dr. Suat Cebeci, sözlerini Yalova Araştırmaları Kongresinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkürlerini sunarak sonlandırdı.

Yalova Araştırmaları Kongresi, kongrenin gerçekleşmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlara teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından kongrenin ilk oturumu başladı.

Yalova Araştırmaları Kongresinin ilk oturumunun moderatörlüğünü Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Rahmi Karakuş gerçekleştirdi. Açılış oturumuna eski Yalova Valisi Prof. Dr. Yusuf Erbay ve Prof. Dr. Ahmet Taşağıl konuşmacı olarak katıldı.  Koronavirüs salgınının neden olduğu küreselleşmenin değişen seyri ve Yalova’nın tarihine ilişkin konuların tartışıldığı ilk oturum ilgiyle dinlendi ve soru cevapların alınmasından sonra oturum son buldu.

Yalova’yı ilgilendiren; tarih, tersanecilik, süs bitkileri yetiştiriciliği, seracılık ve diğer birçok alanda toplam 84 bildirinin 124 yazar tarafından paralel oturumlar şeklinde sunulduğu toplam 20 oturumda gerçekleşen kongre, iki gün boyunca devam etti.

 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ