Okuduğunuz haber
MARMARA HAVZASI KORUMA ALTINDA
Anasayfa   /    Yalova    /    MARMARA HAVZASI KORUMA ALTINDA

MARMARA HAVZASI KORUMA ALTINDA

Marmara havzasındaki su kaynaklarının korunması ve kaynakların iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yapan 5 kişilik heyet, Yalova’ya geldi. Su kaynaklarının korunması ile ilgili çalışma yapan teknik destek programı ekibi, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Volkan Dadaloğlu ile görüştü.

YALOVA      11 Mart 2022 - 17:40     575     0

MARMARA HAVZASI KORUMA ALTINDA

 

Marmara havzasındaki su kaynaklarının korunması ve kaynakların iyileştirilmesi konusunda çalışmalar yapan 5 kişilik heyet, Yalova’ya geldi. Su kaynaklarının korunması ile ilgili çalışma yapan teknik destek programı ekibi, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Volkan Dadaloğlu ile görüştü.

Proje takım lideri Jaroslav Slobodnik ile Marmara Havzası Sorumlusu Oytun Arıkan, Tarım ve Orman Bakanlığı Uzmanları  Gökçen Gökdereli, Elif Erdem ve Mehmet Can Güçlü proje ve yapılan çalışmalar hakkında Belediye Başkan Yardımcısı Volkan Dadaloğlu’na bilgiler verdi. Toplantıda ayrıca Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Yusuf Ziya Şener ile Yalova Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Gürkan Kaçar da yer aldı.

Desteklediğiniz İçin Teşekkürler…

Yapılan çalışmanın uzun dönemli olduğuna işaret eden proje takım lideri Jaroslav Slobodnik, nehir havzası yönetim planları çalışmalarının 6 yıllık döngüler çerçevesinde gerçekleştirildiğini söyledi. Slobodnik, bu döngüde ise Marmara havzasında yapılması gereken en önemli tedbirlerin belirleneceğinden bahsederek, “Hükümetler ve AB düzeyinde de bu tür finansmanların sağlanması uzun zaman alıyor. En iyi teknolojiyi uygulasanız Marmara’da kentsel atık su arıtma tesislerinde son teknolojiyi kullansanız bile yatırımları ve sonuçlarını görebilmek için birkaç yıl beklemek gerekecek. Veri toplama adımında bizleri desteklediğiniz için sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Proje 7 Milyon Euroluk Bütçeye Sahip

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü uzmanı Gökçen Gökdereli projeye ilişkin detaylı bilgiler verdi. Gökdereli, AB teknik yardım projesi kapsamında 6 havzada nehir havza yönetim planlarının hazırlanması projesi olduğunu söyledi. Projeyi yürütecek bir konsorsiyum bulunduğunu dile getiren Gökdereli; “Nihai faydalanıcısı T.C. Tarım ve Orman Bakanlığımız Su Yönetimi Genel Müdürlüğü. Proje yaklaşık 42 ay sürecek ve yaklaşık 7 milyon Euro’luk bir bütçeye sahip. Bu projede 3 temel bileşen var. Öncelikle nehir havza yönetim planlarının hazırlanması ki, bu da AB su çerçeve direktifi kapsamında hazırlanan bir plan. Hali hazırda AB ülkeleri bunları hazırlamakla yükümlü.  Aynı şekilde bu planlarında ülkemizde hazırlanması bizim temel amacımız. Ülkemizde şimdiye kadar 11 havzada hazırladık. Marmara havzasının da yer aldığı toplam 6 havzada bu çalışmaları 2025 yılına kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Burada bulunmamızın nedeni hem projemizi tanıtmak hem de içinde bulunduğumuz veri toplama sürecini yerel kurumlarımıza anlatmak. Bu anlamda da belediyemizin büyük desteğine ihtiyacımız var” dedi.

Emeği Geçenlere Teşekkürler…

Yalova Belediyesi olarak projeye destek vereceklerini belirten Başkan Yardımcısı Volkan Dadaloğlu;  “Sorumluluğumuz dahilinde bizlerde vatandaşlarımızın kaliteli su kullanabilmesi için altyapılarımızı her zaman en iyi seviyede tuttuk ve bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arıtma tesislerimizi sürekli bakımlı ve yeni halde kullanmaya gayret ettik. Havza çalışmasından sonra çok daha farklı ve çok daha kaliteli bir suyu içeceğimiz inancındayız. Bu çalışmada devletimize ve AB’ye teşekkür ediyorum. Emeği geçen buradaki tüm arkadaşlarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ