Okuduğunuz haber
KISITLAMADA AÇILAN SEMT PAZARINDA SIKI DENETİM
Anasayfa   /    Yalova    /    Kısıtlamada açılan semt pazarında sıkı denetim

Kısıtlamada açılan semt pazarında sıkı denetim

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle bugün (8 Mayıs 2021 Cumartesi) açılan semt pazarlarında sıkı denetimler uygulanıyor. Saat 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak olan semt pazarlarında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Genelgeye göre semt pazarları aynı şartlarda 15 Mayıs 2021 Cumartesi günü de açılacak.

YALOVA      09 Mayis 2021 - 23:10     374     0

Kısıtlamada açılan semt pazarında sıkı denetim

 

 

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle bugün (8 Mayıs 2021 Cumartesi) açılan semt pazarlarında sıkı denetimler uygulanıyor. Saat 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak olan semt pazarlarında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Genelgeye göre semt pazarları aynı şartlarda 15 Mayıs 2021 Cumartesi günü de açılacak.

Yalova’nın Altınova İlçesinde kurulan semt pazarında vatandaşlar HES Kodu sorgulaması, ateş ölçümü ve meşke kontrolü ile Pazar yerine alındı. Aynı uygulama Pazar esnafı için de gerçekleştirildi. Pazar tezgahları ise genelgede belirlenen kurallara göre yerleştirildi. Pazarda Zabıta ekipleri sık sık esnaf ile vatandaşları salgın kuralları konusunda uyararak anons yaptı. Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, gerekli tüm tedbirlerin en üst düzeyde alındığını açıkladı.

BAKANLIK GENELGESİ

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Pazar Yerleri” konulu genelgesine göre, tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek, (özellikle köylülerimizin ürünleri olmak üzere), temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek.

Pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak Valilik/Kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazaryerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

Pazaryerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Pazar yerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

Her bir pazaryerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak.

İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen “mesleki faaliyet belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Pazaryerlerine yönelik her türlü tedbirin; Vali/Kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlancak ve sahada bizzat takip edilmesi sağlanacak.

Başta zabıta görevliler ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetlerinin eksiksiz yerine getirilecek.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ