Okuduğunuz haber
HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN ENGEL YOK
Anasayfa   /    Yalova    /    Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok

Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok

Spastik Engelliler Federasyonu ve Yalova Çalışma ve İş Kurumu arasında İŞKUR Hibe Proje Desteği kapsamında Halkeğitim Müdürlüğü desteğiyle Engellilere yönelik Bilgisayar İşletmenliği mesleki eğitim işbirliği protokolü imzalandı.

YALOVA      30 Eylül 2020 - 17:21     307     0

Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok

Spastik Engelliler Federasyonu ve Yalova Çalışma ve İş Kurumu arasında İŞKUR Hibe Proje Desteği kapsamında Halkeğitim Müdürlüğü desteğiyle Engellilere yönelik Bilgisayar İşletmenliği mesleki eğitim işbirliği protokolü imzalandı.

 

Düzenlenecek eğitimden 10 spastik engelli vatandaşımız faydalanacak olup, Hibe Desteği kapsamında eğitici ve eğitmen giderleri, kursiyer cep harçlıkları, iş kazası meslek hastalıkları primi ve federasyona bağlı derneklerde kullanılmak üzere bilgisayar hibe desteği sağlanacaktır.   Türkiye’de ilk defa uygulanacak olan Spastik Engelliler yönelik mesleki eğitim kursu ile Herhangi bir mesleği olmadığından, iş hayatında yer edinememiş engelli bireyler alacakları bu eğitim sayesinde birey olarak var olmanın, teknolojiyi kullanmanın, internet vasıtasıyla bilgiye daha kolay ulaşmanın, meslek edinerek işe yaramanın, kendisine ve başkalarına faydalı olmanın keyfine varacak, Spastik engelli 10 kişi belirlenerek  kurs açılacaktır.

       Mesleği olmayan ya da yeni bir meslek öğrenmek isteyen, iş bulmakta zorlanan Spastik Engellilere Bilgisayar İşletmenliği Mesleki Eğitimi verilerek günümüz bilgisayar teknolojilerine ve günün sosyo/ekonomik koşullarına uygun meslekleri edinebilmelerine katkıda bulunmak ve iş bulmalarına yardımcı olmak. İş hayatında istihdamı oldukça zor olan spastik engelliler masa başı özellikle bilgisayar başında iş gücüne aktif katılımlarını sağlamak.

            İş dünyası ve işverenlerin en büyük ihtiyacı nitelikli iş gücüdür. Engelliler için de aynı durum söz konusudur. İşverenler; yasal zorunluluk ya da acıma duyguları ile istihdam etmenin ötesinde, üreten ve sorumluluk alabilecek, kendisini çalıştığı kurum ya da kuruluşun bir parçası olarak görebilecek, problemin değil çözümün bir parçası olabilecek engellilere iş vermek istemektedirler.

           Teknolojik gelişmeler; günlük yaşantımızı hayallerimizi zorlayacak ölçülerde değiştirmekte, kolaylaştırmakta ve bu gelişmelerin engelli kimselerin yaşamlarına olumlu yönde çok fazla değer katmaktadır. Geçmişte daha çok kas gücü ağırlıklı çalışırken günümüzde ürettiğimiz bilgi kadar artı iş değeri oluşturulmaktadır. Bu anlamda teknoloji, özellikle yazılı bilginin kapılarını sonuna kadar açma imkanlarını sağlamaktadır.

          Teknoloji; engeli bulunmayan kimseler için kolaylık, zaman kazanma gibi anlamlara gelirken, engelli kimseler için özgürlük ve hayata katılmak anlamına gelmektedir. Ayrıca teknoloji diğer insanların engelliye bakışındaki bilinci olumlu yönde değiştirmektedir. ‘’Masasının basında bilgisayar kullanan bir spastik engelliyi’’ görünce bakış açımız da değişmektedir…’’ Bir diğer gerçeklik ise spastik engellinin temel ve mesleki eğitimlerinde bilgisayar ve ona bağlı teknolojisinin önemidir. Ancak çağımız bilgi çağıdır ve bilgiye ulaşarak; onu değiştirip, geliştirerek tekrar üretime dönüştürmek gerçek değeri oluşturmaktadır. Bu aşama da hız ve teknoloji kullanımı en önemli unsurdur ve verilmekte olan bilgisayar işletmenliği kursu gerekli olan bu sağlam temeli oluşturmaktadır.

Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu olarak Desteğini esirgemeyen İşkur Genel Müdürlüğüne, Yalova İşkur Müdürlüğüne, Yalova Halkeğitim Müdürlüğüne ve İl İstihdam ve Mesleki eğitim Kuruluna teşekkür ederim.

Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ