Okuduğunuz haber
ALTINOVA’DA TARİHİ MİRAS GÜVENLİ ELLERDE
Anasayfa   /    Yalova    /    Altınova’da tarihi miras güvenli ellerde

Altınova’da tarihi miras güvenli ellerde

Yalova/Altınova’da 2018 Yılı Tarihi Miras Koruma Çalışmaları Paneli, Altınova Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

YALOVA      18 Haziran 2019 - 18:10     876     0

Altınova’da tarihi miras güvenli ellerde

 

 

Yalova/Altınova’da 2018 Yılı Tarihi Miras Koruma Çalışmaları Paneli, Altınova Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Altınova Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve bölgedeki tek arkeolojik kazı olan Çobankale kazısı ve ilçe genelinde gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar bilimsel sunumla kamuoyuna anlatıldı.

BİLİMSEL SUNUM

Altınova Belediyesi Konferans Salonundaki panele; Yalova Valisi Muammer Erol, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özcan, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, bilim insanları, daire amirleri, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

Bursa Müze Müdürlüğü, Arkeolog Ebru Dumlupınar moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Dr. Öğr. Üys. Selçuk Seçkin, Altınova Çobankale Kazısının 2018 Yılı Çalışmalarının Değerlendirmesi,

Uludağ Üniversitesinden Dr. Öğr. Üys. Serkan Gündüz, Yalova İli Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırması 2018 / Altınova–Marmara Denizi İlişkileri,

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Dr. Öğr. Üys. Fethi Ahmet Yüksel, Altınova Çobankale’de Arkeolojik Mirasın Korunması Çalışmalarında Arkeofizik Araştırmaları,

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Dr. Öğr. Üys. Selçuk Seçkin, Yalova İli ve İlçelerinde “Ortaçağ ve Türk İslam Dönemi Yüzey Araştırması 2018 Yılı Çalışmaları hakkında kamuoyuna bilgi verdiler.

“ALTINOVA ÖNEMLİ BİR İLÇE”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinden Dr. Öğr. Üys. Selçuk Seçkin panelde yaptığı bilgilendirmede, “Altınova, Yalova’nın tarihsel mirasa sahip önemli ilçelerindendir. Tersane Bölgesi’nin yapımı, Osman Gazi Köprüsü’nün hizmete girmesiyle birlikte bölge hızla gelişmeye başlamış, bu gelişim sanayi, istihdam yanında kültür ve turizm alanında da kendisini göstermiştir.

“2017’DE BAŞLADI”

2017 yılında da Çobankale’de, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kazılar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün 24.01.2017 tarih ve 14485 sayılı izni ile temizlik ve kazı faaliyetine Bursa Müze Müdürlüğü başkanlığında, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üys. Selçuk Seçkin’in bilimsel danışmanlığında başlanmıştır. 2018 yılında da Çobankale’de kazı çalışmasına devam edildiği gibi farklı uzmanlık alanlarından araştırmacılar tarafından da ilçede çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalardan ilki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, BAP birimi tarafından desteklenen fonla yapılan Çobankale’deki Arkeofizik araştırmalarıdır.

YER ALTI GÖRÜNTÜLEME

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa öğretim üyesi Dr. Öğr. Üys. Fethi Ahmet Yüksel danışmanlığında yapılan yer altı görüntüleme çalışmasının sonuçları bu panel ile paylaşılacaktır. Çobankale’nin 2018 yılı sezonunun da değerlendirileceği, Yalova Valisi Sn. Muammer Erol, Altınova Kaymakamı Sn. Regaip Ahmet Özyiğit ve  Altınova Belediye Başkanı Sn. Dr. Metin Oral’ın katılımıyla, Bursa Müze Müdürlüğünden Arkeolog Ebru Dumlupınar’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek panelde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kazılar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile 2018 yılında yapılmaya başlanan iki yüzey araştırmasının ilk sonuçları da anlatılacaktır. Bu kapsamda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üys. Selçuk Seçkin’in başkanlığındaki bir ekiple gerçekleştirilen Sermayecik Aktoprak, Tevfikiye (Çavuşköy), Karadere, Örencik  ve Fevziye Köylerinde yapılan yüzey araştırması ile  Uludağ Üniversitesi’nde Dr. Öğr. Üys. Serkan Gündüz başkanlığında su altında yapılan araştırmada, Yalova İli Kıyıları Antik Liman ve Sualtı Yüzey Araştırmaları ile  Altınova–Marmara Denizi İlişkileri tartışılacaktır. Altınova Belediyesi’nin maddi destekleriyle 2018 yılında gerçekleştirilen, ilçenin ve bölgenin tarihsel geçmişinin araştırılması ve ortaya çıkartılmasına dönük çalışmalara 2019 yılında da devam edilecektir” dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ