Okuduğunuz haber
AK-KİM KİMYA, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE ULUSLARARASI BİR BAŞARIYA DAHA İMZA ATTI
Anasayfa   /    Yalova    /    Ak-Kim Kimya, sürdürülebilirlikte uluslararası bir başarıya daha imza attı

Ak-Kim Kimya, sürdürülebilirlikte uluslararası bir başarıya daha imza attı

Ak-Kim Kimya, sürdürülebilirlik çalışmalarına yenilerini ekledi. Uluslararası sürdürülebilirlik derecelendirme sağlayıcı Together for Sustainability’nin denetimine giren şirket, performansını başarılı bir skorla taçlandırdı.

YALOVA      30 Eylül 2020 - 17:17     477     0

Ak-Kim Kimya, sürdürülebilirlikte uluslararası bir başarıya daha imza attı

 

Ak-Kim Kimya, sürdürülebilirlik çalışmalarına yenilerini ekledi. Uluslararası sürdürülebilirlik derecelendirme sağlayıcı Together for Sustainability’nin denetimine giren şirket, performansını başarılı bir skorla taçlandırdı.

Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler insan-doğa ilişkisini tartışmaya açarken, sürdürülebilirlik kavramı iş dünyasının ana odaklarından biri haline gelirken, Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim, sürdürülebilirlik alanında yeni bir başarıya daha ulaştı. Bu kulvarda yüksek performans hedefiyle çalışmalarını sürdüren şirket, uluslararası Together for Sustainability (Sürdürülebilirlik için Birlikte – TfS) denetimlerini başarıyla tamamladı.

Kaynakların ölçülü kullanımı, yatırımların yönlendirilmesi, kurumsal değişimin çevreyle uyum sağlaması ve insan ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacını taşıyan sürdürülebilirlik, önemini her geçen yıl biraz daha artırıyor. Özellikle, Kovid-19 pandemisi sürecinde, kurumlar daha etkili bir sürdürülebilirlik performansına erişebilmenin yollarını aramaya başladı. Akkim de tüm tesisleriyle beraber katıldığı Together for Sustainability (Sürdürülebilirlik için Birlikte – TfS) denetim süreçlerinde yüzde 96 uyum göstererek, sürdürülebilirlik performansını bir üst düzeye taşıdı. Diğer yandan, Akkim’in “Sürdürülebilirlik Kimyamızda Var” mottosu hazırladığı, Global Reportive Initiative tarafından da kabul görmüş 2018-2019 yıllarına ait “Sürdürülebilirlik Raporu”u da yayımlandı.

Uluslararası kimya sektörü derecelendirme sağlayıcı: TfS

Küresel düzeyde tanınan denetim yapılanması TfS, kimya sektöründe iş sürdürülebilirliği derecelendirmeleri sağlıyor. 2011’de kurulan yapılanmanın amacı; sürdürülebilirlik performansı konusunda şeffaflık yaratmak ve kimya endüstrisinin değer zinciri boyunca çevresel ve sosyal koşulların iyileştirilmesine katkı sunmak olarak belirtiliyor.

26 üyeye sahip TfS’nin kurumları değerlendirme metodolojisi; sürdürülebilirlik ilkelerini kurumsal sürdürülebilirlik kriterlerine göre yorumlamaya dayanıyor. Bu ölçütlerse, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, Üçlü Sorumluluk (Responsible Care), Çalışma Örgütü (ILO) Sözleşmesi, Küresel Raporlama İnisiyatifi Standatları, ISO 26000 Sosyal Sorumluluk Standardı, Çevreye Duyarlı Ekonomi Koalisyonu (CERES) Yol Haritası ve Birleşmiş Milliyet İş ve İnsan Hakları Yol Gösterici İlkeleri’yle belirleniyor.

Şirketlerin, iş ve yönetim sistemlerinin bu alandaki entegrasyonunu değerlendiren TfS; yönetim, çevre-sağlık, güvenlik-işçi ve insan hakları-yönetişim başlıklarını göz önünde bulunduruyor.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ