Okuduğunuz haber
ADA BAZLI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI
Anasayfa   /    Yalova    /    ADA BAZLI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

ADA BAZLI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Yalova Belediyesi ada bazlı kentsel dönüşüm için vatandaşlarla görüşmelere başladı. Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar Bahçelievler Mahallesi 339 ada sakinleri ile Raif Dinçkök Kültür Merkezi Özgecan Aslan Salonu’nda yapılan sunumlu toplantıda bir araya geldi.

YALOVA      02 Ekim 2020 - 12:11     3129     0

ADA BAZLI KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

 

Yalova Belediyesi ada bazlı kentsel dönüşüm için vatandaşlarla görüşmelere başladı. Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar Bahçelievler Mahallesi 339 ada sakinleri ile Raif Dinçkök Kültür Merkezi Özgecan Aslan Salonu’nda yapılan sunumlu toplantıda bir araya geldi.

Yalova Belediyesi ekipleri, ada bazlı kentsel dönüşüm için bilgiler içeren sunumu vatandaşlarla paylaştı. Proje görsellerinin yer aldığı sunumda dönüşmek isteyen vatandaşların toplu hareket etmeleri halinde kazananın yine vatandaşın olacağı kaydedildi.

Başkan Vekili Tutuk; “Geçen 21 Yılın Ardından Depremin Değil, Uygunsuz Yapılaşmanın İnsanları Öldürdüğünü Gördük”

“Bahçelievler Mahallesi sakinleri ile Raif Dinçkök Kültür Merkezi Özgecan Salonu’nda bir araya gelen Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, konuşmasında şu cümlelere yer verdi; “Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde kentimiz Yalova’da büyük yaralar ve acılar aldı. Bu depremde resmi kayıtlara göre 2504 vatandaşımız hayatını kaybetti. Geçen 21 yıl ardından depremin değil, uygunsuz yapıların ve yapılaşmaların öldürdüğünü yaşamış olduğumuz deprem sonrası hepimiz öğrendik.  Bizler de bu bilinçle göreve geldiğimiz ilk günden itibaren kentsel dönüşüm üzerine çalışmalarımıza başladık. Bu çalışmalar kapsamında 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 21.yıl dönümünde Yalova’mızın en merkezi noktasına kentsel dönüşüm ofisini açtık. Kentsel dönüşüm ofisinde vatandaşlarımız, dönüşüm hakkında bilgilendirilecek konu ile ilgili soru ve talepleri alınacak. Kentsel dönüşüme engel olan başta planlama ile ilgili sorunlar ve yapılan diğer tüm çalışmalar ile ilgili hak sahiplerine hızlı bir şekilde geri dönüş sağlanacak.

Vatandaşlarımızın taleplerinin değerlendirilmesinin yanı sıra belediyemiz tarafından yapılacak ada bazında dönüşüm çalışmalarıyla uygunsuz yapılaşmanın ortadan kaldırılması ve bölgenin yeniden planlanması, güncel yönetmelik ve teknik şartnamelere uygun olarak yeniden inşa edilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca binaların risk durumunu tespit ettirmek isteyen vatandaşlarımıza da belediyemizce her türlü destek sağlanacak. 17 Ağustos 1999’dan bu yana 21 yıldır gereken önem verilmeyen kentsel dönüşüm, göreve geldiğimiz ilk günden itibaren en önem verdiğimiz konulardan biri olmuştur. Sorumluluk bilinci ile hareket ederek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız öncülüğünde gereken tüm çalışmaları titizlikle yaparak vatandaşlarımıza her türlü desteği vereceğiz.

Çalışmalarımıza Yalova’nın muhtelif noktalarında ve adalarında devam ediyoruz. İlk toplantımızı Bahçelievler Mahallesi 339 ada sakinleri, sizlerle yapıyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde konumu ve kat yükseklikleri itibariyle kentsel dönüşüm noktasında şanslı bir ada olduğunuz kanaatine vardık. Hem sizler hem de şehrimiz için güzel çalışmalar yapmaya özen gösteriyoruz” dedi.

Bağatar; “Yalova İçin En İyi Olan Ne İse Onu Sağlamaya Çalışıyoruz”

Başkan Vekili Mustafa Tutuk’un konuşmasının ardından AK Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar Bahçelievler Mahallesi sakinlerine hitap etti. “Sizlere iktidar partisinin il başkanı olarak değil, Bahçelievler Mahallesi’nde yaşayan bir komşunuz olarak hitap ediyorum” diyen AK Parti İl Başkanı Bağatar sözlerine şöyle devam etti; “1999 Marmara Depremi’ni Yalova’da yaşadık. O dönemi yaşayanlar aramızda vardır. Olası bir Marmara Depremi sürekli gündem yer alıyor. Belediye Başkanımız ile birlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla görüşmeler yapıyoruz. Yalova ile alakalı neler yapabiliriz. Muhtelif riskleri nasıl bertaraf edebiliriz diye. Teknik arkadaşlarımız öncelikli olarak sizin bulunduğunuz mahallede ve adada çalışmalar yaparak güzel bir dönüşüm planlıyorlar. İnşallah bu Yalova’mız için örnek bir proje olacak. Bizler de siyasiler olarak bu projenin hayata geçirilmesi için bu işi daha verimli hale nasıl getirebiliriz, nasıl daha kısa sürede çözebiliriz diye toplantılar yapıyoruz. Sayın Belediye Başkanımız da yoğun bir gayret gösteriyor. Bu projenin gerçekten bizler için de çok önemli. Bir noktadan başlarsak Yalova’nın büyük çoğunluğunda bu kentsel dönüşümü gerçekleştirmek istiyoruz. Allah’ın izniyle bu öyle bir proje olacak sizler de son derece sağlıklı, olası bir deprem, doğal afet durumunda son derece güvenli, akşamları başınızı yastığa koyduğunuzda acaba deprem olur mu, çocuklarımızı kucağımıza alıp sağa sola kaçışmak zorunda kalır mıyız diye düşünmeden rahat rahat evlerinizde huzurlu bir şekilde oturacaksınız. Bu projeyi hayata geçirdikten sonra devamında Yalova’nın muhtelif yerlerinde olası depremle alakalı tedbirleri almak üzere çalışıyoruz.

Yeni yapılan binalarda sizlerin de bildiğiz gibi artık altlarında otopark oluyor. Yani ilimizin en büyük problemlerinden bir tanesi araçlarımıza akşam eve giderken park yeri aramak durumunda kalmayacağız. Isınma, soğutma alanında yeni yapılan akıllı binalar son derece tasarruflu ve birçok avantajları olan binalara kavuşacağız. Kentsel dönüşüm yaptığımızda depremle alakalı, doğal afetle alakalı olan riskleri de ortadan kaldırmış olacağız. İnşallah hayırlara vesile olur. Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve kurum müdürlerimizle herkesle istişare halindeyiz. Yalova için en iyi olan ne ise onu sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ

FOTO GALERİ